Ät rätt mängd före träning

4423417-lunchtallrik-serverad

Att den kost man äter påverkar resultatet av den kommande träningen vet alla. Men vad man ska äta, när man ska äta och hur mycket är inte lika självklart. Mycket beror på hur mycket man tränar, vad man tränar och vad man har för mål med träningen. Det handlar både om att äta rätt före, efter och under passet.

Inför träning ska man framförallt vara försiktig med att äta stor mängd av sådana livsmedel som det tar lång tid för kroppen att bryta ner. Om kroppen måste arbeta med att bryta ner livsmedlet kommer nämligen blodsockret att sjunka vilket gör att en trötthetskänsla lätt infinner sig.

Utöver det samlas en större del av kroppens blod i buken när man ätit. Det betyder helt enkelt att det är svårare att få större mängd blod ut till de muskler som behöver arbeta under träningspasset. Så när det gäller att äta före träningen – gör det måttligt och tänk på vad du stoppar i dig.